THE MERSEYSIDE GUNDOG CLUB

SHOW RESULTS FOR 5th FEBRUARY 2017



BEST IN SHOW - COCKER SPANIEL - QUETTADENE STARTIME (SHINKFIELD & LESTER)
RESERVE BEST IN SHOW -
FLAT COATED RETRIEVER - BITCON SECRET WITH NYLIRAM (GRAHAM)
GROUP 3 -
LABRADOR RETRIEVER- GULSARY GRAND OPERATTA AT DANRU (BARTHRAM & MCMANUS )

GROUP 4- WEIMARANER- SIREVA HOT LINE TO KHAMSYNN- (MCDOWALL & RUTLAND)
BIS JUDGE: MRS HAZEL LEARY
Pictured with Club Chairman Ian Biggs & Secretary Ann Moss



BEST PUPPY IN SHOW - COCKER SPANIEL- QUETTADENE STARTIME (SHINKFIELD & LESTER)
RESERVE BEST PUPPY IN SHOW -
FLAT COATED RETRIEVER- BITCON SECRET WITH NYLIRAM (GRAHAM)
GROUP 3 -
LABRADOR RETRIEVER - GULSARY GRAND OPERATTA AT DANRU (BARTHRAM & MCMANUS)

GROUP 4 -WEIMARANER- SIREVA HOT LINE TO KHAMSYNN- (MCDOWALL & RUTLAND)

BPIS JUDGE:
MRS HAZEL LEARY
Pictured with Club Chairman Ian Biggs

BEST OF BREED WINNERS

 

JUDGE BREED OWNER EXHIBIT
DR KIRSTEN BOND

BRACCO ITALIANO

WARD
TYRBECHGYN TIGER LILLY FOR JAKOBSTOWN
  WEIMARANER RAYNER & MASKELL SH CH GUNALT ACADEMY OF RAYSTANS JW ShCM
MR B LIMPUS HUNGARIAN WIREHAIRED VISZLA WALKER ZOLDMALI KEFIR OF LANNOK (IMP SRB) ShCM
  BRITTANY   NO ENTRIES
  CHESAPEAKE BAY RETRIEVER   NO ENTRIES
MRS SANDRA STURROCK ENGLISH SETTER LOYND CRIMBLEDALE SEA THE SKIES JW
  GORDON SETTER DIXON ECAMEADOW SAFFRON WITH WALLBANK
  IRISH RED & WHITE SETTER WARD SH CH BALLAKINNISH MISCHIEF MAKING COPPERWHITE JW
MRS LAURAGH JONES GERMAN SHORTHAIRED POINTER HARRIS BARLEYARCH PLAYTIME (AI)
  GERMAN LONGHAIRED POINTER    
  GERMAN WIREHAIRED POINTER MCCULLOUGH KIMMAX KURIOUS GEORGE
MR RICHARD STAFFORD HUNGARIAN VISZLA WATSON OAKSWARREN AURORA
  LARGE MUNSTERLANDER   NO ENTRIES
  NSDTR ANSTEAD SHCH/BEL/LUX/INTSHCH RIVERWATCHER ATKA (G4)
  AMERICAN COCKER SPANIEL   ABSENT
  COCKER SPANIEL MCBRIDE TOPDAY HUGO BOSS
MISS JENNA STURROCK IRISH SETTER COHEN CAISPERN LORENZO WITH SHUSHANA JW ShCM (RBIS)
MR J K ROBERTS ITALIAN SPINONE BLYTHE TALPALUPO ETTORE
MISS SAMANTHA BULL LAGOTTO RAMAGNOLO NELSON GAESTEN ZIPPY ZINGO AT NELBEKIO
  NELSON DYER & ODDIE SHARNPHILLY SECRETARIAT
  CURLY COATED RETRIEVER COOPER CABALLUS KEEP LEFT TO MALANIS
  SPANISH WATER DOG RUTHERFORD/HODGKINSON RUTHERFORD RAYARAGUA RIA (IMP ESP)
MS E J WALKER FLAT COATED RETRIEVER WHITAKER UP TO THE STARS BLACK BRIANTA TO JETSTARSKI (IMP CZE) JW
  IRISH WATER SPANIEL BANNISTER BANYSUN ELMO
MR J T WILLMETT MBE GOLDEN RETRIEVER TINDALE CAMESTONE EDGE OF GLORY
MS LINDA THOMPSON LABRADOR RETRIEVER BARTHRAM /MCMANUS GULSARY GRAND OPERETTA AT DANRU
MS MICHELE ELLIOTT CLUMBER SPANIEL NEWSHAM ANBROOK BURMA STAR AT BRAZEHILL (BEST IN SHOW)
  FIELD SPANIEL TAYLOR SH CH TAYOWEN TOUCH OF ELEGANCE
  SUSSEX SPANIEL ASHCROFT & BOSWELL MARQUELL XCLAMATION MARK AFTER TORSHCA
MS LINDA GRAHAM ENGLISH SPRINGER SPANIEL TAIN WESTAWAY TOUCH OF MAGIC FOR TAIMERE
  WELSH SPRINGER SPANIEL GRAHAM TAIMERE'S TWISTER ROUND NYLIRAM JW ShCM (G3)
MRS HAZEL LEARY

BEST IMPORT

  NO ENTRIES